ASPOT

Ústav pro hospodářskou úpravu lesů
Brandýs nad Labem

INFORMACE O LESÍCH www.uhul.cz
поздравления с новорожденным

Aplikace ASPOT – rekonstrukce porostní zásoby z měření na pařezu

Metodu rekonstrukce zásoby lesních porostů z údajů měřených na pařezu vyvinul ÚHÚL za podpory Ministerstva zemědělství. V roce 2010 byla na základě funkčního úkolu MZe č.j. 28449/2010-162010 sestavena metodika terénního měření a zpracování dat.

Metoda vznikla pro potřeby soudně-znalecké praxe. Využívá se v případech, kdy není možné k výpočtu porostní zásoby použít vzorníky stojících stromů ze stejného porostu. Aplikace se využívá především ke stanovení zásoby nelegálně vytěžených porostů.

Vstup do aplikace ASPOT

Postřehy uživatele aplikace ASPOT při měření pařezů

V současné době aplikace pracuje se dřevinou smrk.

Aplikace ASPOT  je veřejně přístupná. Pro práci s aplikací je nutná registrace. Registrace není zpoplatněna, slouží pouze k informování tvůrců o četnosti používání aplikace. Při registraci je každému uživateli vytvořen účet, v němž s aplikací pracuje. Vstupními údaji pro aplikace jsou měření z nejméně 15 kusů pařezů – měření je do aplikace možné zadat ručně nebo vložit přes formulář hromadného importu. Uživatelská příručka, metodiky měření a zpracování dat, vzorový zápisník měření pařezů a formulář pro hromadný import jsou součástí aplikace.

Algoritmus pro dřevinu borovice je také vytvořen, není však zatím v aplikaci ASPOT k dispozici. Výpočet pro dřevinu borovice provádí přímo zaměstnanci ÚHÚL, kontaktní osoba pro zaslání vstupních dat: Ing. Petr Macháček Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. .