Hlavní cíle projektu:
Další cíle:
ÚHÚL má v projektu zastoupení ve třech pracovních skupinách:
Vlastní projekt se skládal ze čtyř klíčových aktivit:
CZ.1.04/4.1.00/58.00011
Na základě identifikované potřeby provést externí zhodnocení stávajícího stavu řízení lidských zdrojů a potřebných kapacit a provést analýzu současného stavu personálního řízení, kapacitního vytížení a způsobilosti zaměstnanců s cílem zlepšit kvalitu řízení organizace a přeneseně i poskytovaných veřejných služeb se ÚHÚL rozhodl využít prostředků ESF OP LZZ. Od 1. 10. 2010 do 1. 9. 2012 tedy mimo jiné pracujeme na novém projetu, zaměřeném především na ukotvení oblasti řízení lidských zdrojů s názvem „Vytvoření a implementace komplexního systému řízení lidských zdrojů v organizaci“, jehož jsme výhradním nositelem.
HLAVNÍ PRIORITY PROJEKTU:
Cílů bude dosaženo především prostřednictvím realizace komplexních personálních opatření zaměřených na nastavení systému ŘLZ v systému organizaci.
Měření naplnění cílů bude zajištěno v souladu s prvky metodologie SMART a bude vycházet z akčního plánu zaměřeného na systémovou podporu ŘLZ.
V rámci tohoto projektu budou materiály vztahující se k metodice Lusto přeloženy do angličtiny, tak aby všichni účastníci projektu byli schopni tuto metodiku posoudit. Potom vznikne krátký manuál pro učitele, který je uvede do problematiky jak učit o trvale udržitelném rozvoji. Tento krátký manuál bude přeložen do všech jazyků konsorcia.
Dále bude vytvořeno CD o metodice – to bude pouze v anglickém jazyce stejně jako webové stránky. Zde bude umístěna Lusto-metodika a manuály pro učitele v různých jazycích. Stránky budou obsahovat také užitečné informace o trvale udržitelném rozvoji v LH, úloze lesů v problematice změny klimatu, bio energie atd.
2006 – 2010
HUMBOLDT je projekt Evropské unie. Započal v říjnu 2006 a pod vedením Fraunhoferova institutu pro počítačovou grafiku se ho účastní 27 partnerů ze 14ti evropských zemí. Doba trvání projektu je čtyři roky.
Hlavním záměrem projektu HUMBOLDT je umožnit evropským organizacím sjednotit svá geoprostorová data. Cílem je řídit a podporovat implementační proces infrastruktury evropských prostorových dat (European Spatial Data Infrastructure, ESDI), v situaci, kdy prostorová data dostupná z rozličných evropských organizací jsou velmi různorodá a jejich výměna a využití je obtížné. V rámci projektu HUMBOLDT budou vyvíjeny také softwarové nástroje umožňující tento proces.
HUMBOLDT navazuje na záměry INSPIRE iniciativy (cílem existence směrnice INSPIRE, Infrastructure for Spatial Information in Europe, je zajistit evropskou legislativu potřebnou k vytváření a jednotnému poskytování prostorových informací, podle kterých by bylo možné lépe rozhodovat v oblasti politiky životního prostředí, a dále zajistit přístup k těmto datům, bez ohledu na to, zda jsou shromažďovány datovými zdroji v ČR nebo v ostatních členských státech EU) a cíle GMES (Global Monitoring for Environment and Security).
Partnery projektu HUMBOLDT jsou zástupci těchto zemí: Německo, Španělsko, Česká republika, Velká Británie, Francie, Švýcarsko, Nizozemí, Itálie, Maďarsko, Litva, Řecko, Švédsko, Portugalsko a Kypr.
Kontaktní osoba:
ÚHÚL je od roku 2007 členem mezinárodního konsorcia schváleného projektu EU s názvem HUMBOLDT. V rámci tohoto projektu pracují Ing. Fryml, Ing. Pospíšil a Ing. Podlena na scénáři HS Forest. Čtyřletý projekt Evropské unie HUMBOLDT podporuje implementaci Evropské infrastruktury prostorových dat (ESDI), která zahrnuje škálu prostorových dat, která jsou k dispozici velkému množství evropských organizací. Cílem projektu je řídit a dále posunovat vpřed proces implementace ESDI. Dalším cílem je umožnit organizacím zaznamenávat, zveřejňovat a harmonizovat své prostorové informace. Vytvořené softwarové nástroje a procesy prokážou proveditelnost a výhody infrastruktury pro prostorové informace v Evropě tak jak naplánovala iniciativa INSPIRE a v souladu s cíli Globálního monitoringu životního prostředí a bezpečnosti (GMES).
Poslední tři roky byly v rámci projektu HUMBOLDT úspěšné, ale také velmi náročné. Projekt nyní vstoupil do své poslední fáze. Závěrečná zpráva za rok 2009 vyzněla velmi pozitivně a Evropská komise vybrala projekt HUMBOLDT jako příklad úspěšně vedené práce.
Aktuální informace z projektu HUMBOLDT
Rámec pro harmonizaci dat
Hlavní novinkou je komponenta Workflow Design and Construction Service (WDCS). Umožňuje uživatelům zapisovat a vytvářet závislosti geoprocessingu do řetězců služeb. Tyto řetězce služeb mohou být jak uzavřené jako OGC WPS nebo přímo implementovány do platformy na které je HUMBOLDT Mediator Service umístěn. Navíc ještě poskytuje službu k podpoře automatické harmonizace.
Od doby kdy vyšla první tisková zpráva projektu HUMBOLTD, která se týkala nástrojů a služeb HUMBOLDT Tools and Services, byl zaznamenán aktivní zájem o projekt z mnoha oborů. Bylo zachyceno velké množství oznámení o chybách, požadavky na hlavní rysy programu, a další návrhy a příspěvky k projektu. Řešitelé projektu a uživatelé, kteří se zajímají harmonizací dat mohou kdykoli otestovat design a rozšiřitelnost rámce. Komponenty i plná specifikace jsou k dispozici ke stažení na Community Website, kde je také fórum, wiki a výstupy.
V únoru 2010 se v Darmstadtu konalo setkání 15 řešitelů zastupujících partnery konsorcia, kteří pracují na několika implementačních projektech. Hlavním cílem setkání bylo zahájit rozvoj Mezníku 3 Rámce HUMBOLDT.
Výroční zpráva 2009
Výroční zpráva 2009 (Annual Report 2009) je k dispozici ke stažení na webových stránkách projektu HUMBOLDT (HUMBOLDT Project Website). Obsahuje hlavní činnosti HMBOLDT konsorcia a také technické a vědecké výsledky, kterých bylo dosaženo ve třetím roce trvání projektu. Jako příklady užití komponent HUMBOLDT jsou prezentovány HUMBOLDT Apllication Scenarios Atmosphere, European Risk Atlas a Forest. Dalším bodem je rozvoj a propagace uživatelské komunity HUMBOLDT.
HUMBOLDT Training Platform (školící platforma)
HUMBOLDT Training Platform (HUMBOLDT Training Platform) a kurzy jsou k dispozici zdarma. Zahrnuje různé úrovně kurzů zaměřených na uživatele s různých oborů a různými předchozími znalostmi. Kromě dobrovolného vstupního testu z GIS teorie a technických předmětů jsou na úrovni 1 kurzy o GMES, webových službách, metadata, koncepty a standardy a harmonizace dat. Úroveň 2 je zaměřena na rámcové komponenty HUMBOLDT a harmonizaci dat v HUMBOLDT.
D1244-EEL
2006 – 30.6. 2008
Aktualizovaný portál s informacemi o lesích a lesnictví v příhraničním regionu Saska, České Republiky a Polska je dostupný na URL www.silvaportal.info.
Tento lesnický portál neinformuje pouze o lesnictví v regionu. Nachází se zde také přehled krajiny a možnosti výletů do přírody. V přehledné databance adres nalezneme kontakty na instituce působící v lesnictví a ochraně přírody a krajiny regionu. Informace o ochraně lesa a jeho monitorování se nacházejí v samostatném modulu portálu, který bude dokončen v červnu 2008.
Cílová skupina lesnického portálu je vcelku široká. Občané jako vlastníci lesa, žáci, myslivci, turisté, stejně jako státní organizace s polem působnosti v oborech lesnictví, ochrany přírody a krajiny či obchodníci se dřevem.
Portál a modul ochrany lesa byli založeny v rámci Interreg III A – projektu EU a spolufinancován svobodným státem Sasko. Projekty byly realizovány následujícími partnery:
Kontaktní osoba:
Jan Černohous
Ústav pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem
pobočka Jablonec n. Nisou
Jungmannova 10
466 01 Jablonec n. N.
Almanach byl vydán v roce 2007 jako tištěná publikace, uvádějící veškeré aktivity českých lesnických expertů za posledních padesát let. Součástí publikace je také multimediální CD, které bylo základem této webové verze. Editorem Almanachu byl Prof. Ing. Erich Václav, DrSc.
V této verzi je několik částí. V odkazu almanach je vlastní tištěná publikace s úvodní kapitolou o tropickém lese, informacemi o aktivitách českých lesníků v zahraničí a také je zde popsána činnost jednotlivých institucí v oblasti tropického a subtropického lesnictví. V dalších odkazech nalezneme mapu působení českých expertů, bohatou obrazovou dokumentaci, přehled projektů, medailonky předních expertů a bibliografii. Část webu je věnována seminářům České lesnictví ve světě I. a II. Tento web má také část v angličtině.
Základní informace
Projekt PP 146 189 Pädagogishe Arbeit im Wald –ein Seminarkonzept für Förster (PAWS) 2004-2007.
Tento projekt proběhl v rámci programu Leonardo da Vinci za účasti 6 států –Německo, Rakousko, Slovensko, Velká Británie, Finsko a Česká republika. Za ČR byl partnerem ÚHÚL a Střední lesnická škola v Hranicích.
Projekt byl zaměřen na vytvoření konceptu seminářů včetně podpůrných materiálů – výukového CD a učebnice k lesní pedagogice. Tyto produkty byly testovány v pilotních kurzech v rámci projektu v partnerských zemích projektu. Vzniklé materiály jsou v jazycích všech zúčastněných států a jsou zdarma ke stažení na stránkách projektu: http://www.paws-europe.org
ÚHÚL se v rámci své činnosti již roku 2005 začal zabývat hodnocením zdrojů lesní biomasy pro energetické účely. Postupně vznikla dynamická metodika, která na základě dat z datového skladu ÚHÚL a dalších parametrů kalkuluje nejen potenciální objemy dostupných lesních těžebních zbytků (LTZ), ale také slouží k posouzení vhodnosti lokalit pro sběr, míry rizika a energetické náročnosti technologických procesů. Dosažené výsledky jsou využívány především pro strategické rozhodování v rámci dotčených resortů.
Projekt 2009 „Analýza a výsledná kvantifikace využitelné lesní biomasy s důrazem na těžební zbytky pro energetické účely, při zohlednění rizik vyplývajících z dopadu na půdu, koloběh živin a biologickou rozmanitost“
V roce 2009 se zpracovávala rozsáhlá analýza rizik využívání lesních těžebních zbytků (LTZ) při zohlednění možných dopadů na půdu, koloběh živin a biologickou rozmanitost. Cílem projektu je stanovení rizika odběru zbytkové těžební biomasy v lesních porostech České republiky. Východiskem je určení množství těžebních zbytků na lesních plochách podle údajů z databází datového skladu Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů. Výsledkem je mapa rozdělení porostní půdy na tři kategorie rizika odběru zbytkové těžební biomasy. Nedílnou součástí výstupu je také stanovení obecných principů pro bezpečné nakládání se zbytkovou těžební biomasou, které zohledňují dopady na půdu, koloběh živin a biologickou rozmanitost. Tyto principy vznikly na základě konsenzu organizací, zabývajícími se lesním hospodářstvím, ochranou přírody, stavem půdy a biodiverzity v České republice. Z těchto posouzení vyplývá, že pro sběr lesních těžebních zbytků pro výrobu energie je v České republice vhodných přibližně 60 % pozemků určených k plnění funkcí lesa, ale i na těchto pozemcích je však nutno ponechávat minimálně 20 % LTZ k zetlení (kromě pařezů, kořenů a asimilačního aparátu.
Projekt 2010 „Analýza energetické bilance, efektivity a logistiky zpracování lesních těžebních zbytků pro energetické využití“
Na základě výsledků hodnocení rizik a terénní dostupnosti je možno přikročit k hodnocení energetické účinnosti sběru klestu a výroby lesní biomasy pro energetické využití. Cílem projektu je stanovení energetické bilance a efektivity výroby lesní biomasy pro energii, vycházející z různých variant technologických řetězců. Hodnocení vlivu technologií těžby a zpracování dřevní suroviny na životní prostředí vychází z LCA (hodnocení životního cyklu) a energetického auditu. Stanovení energetické bilance a hodnocení efektivity vychází z využívaných technologických postupů při získávání energetické biomasy. Nedílnou součástí projektu je také zhodnocení terénních podmínek, dostupnosti a lesní dopravní sítě při využívání lesních těžebních zbytků v ČR v závislosti na analýze zastoupení terénních typů dle míry rizika odběru těžebních zbytků po mýtní těžbě. Koeficient čisté energetické bilance (PER) výroby a dopravy paliva z LTZ se pohybuje mezi 8 a 12 dle zvoleného řetězce. Takto získaný PER se kombinuje s finální účinností energetického zdroje, která výsledný koeficient zásadně snižuje. Nejnižší koeficient daný především nízkou účinností spoluspalování vychází u velkých kondenzačních elektráren.
Seminář „Strategie pro vzdělávání a komunikaci v lesnictví“ 8.6.2004 – ÚHÚL
Seminář uspořádalo MZe ČR ve spolupráci s ÚHÚL. Byly na něm představeny dosavadní výsledky projektu a proběhla diskuse o záměru jeho finální etapy – informační kampaně.
Účastníci semináře:
gestor projektu za ústředí FAO Řím, národní koordinátorka projektu, národní a zahraniční konzultanti
zástupci ČKOLH, ČLS, FAO Řím, FLE ČZU, LČR, s.p., LDF MZLU, MZe ČR, SLŠ Hranice, SLŠ Žlutice, SMPLH, SVOL, ÚHÚL, VOŠL a SLŠ Písek, VŠ managementu Bratislava, VÚLHM
Publikováno
Lesnická práce
05/2003: Riedl, M.: Strategie pro vzdělávání a komunikaci v lesnictví
11/2003: Třeštík, M.: Mediální komunikace je běh na dlouhou trať
11/2003: Pohan, J.: Strategie pro vzdělávání a komunikaci v lesnictví
Zelená zpráva
2002: Informatika, výzkum, vzdělávání a práce s veřejností
Ostatní
Hes, P.: Projekt FAO. Lesy a jejich příspěvek k rozvoji regionů ČR – sborník referátů ze semináře. Jíloviště-Strnady, VÚLHM. 2003
Kurzy „Komunikace v lesnictví“ – dílčí výstup z projektu
Kurzy „Komunikace v lesnictví“, jejichž koordinací byl ÚHÚL pověřen, jsou jedním z výstupů projektu FAO/TCP/CEH/2901 (průběh 2003-04), zaměřeného na zlepšení komunikace mezi lesníky, vlastníky lesů a ostatní veřejností.
Kurzy jsou určeny pro veškerou odbornou lesnickou veřejnost.
Náplň kurzu
Účastníci získávají základní znalosti z oblasti komunikace, některé komunikační dovednosti si prakticky vyzkouší (formou individuální a skupinové práce) a zejména získávají návod, jak se v problematice komunikace orientovat a jak se zdokonalovat svépomocí. Kurz je koncipován jako třídenní a vedou jej trenéři z řad lesníků.
Struktura kurzu:
Termíny kurzů:
V období prosinec 2003 až duben 2004 se kurzy konají na Kroměřížsku, Pelhřimovsku a Klatovsku. Tyto lokality byly vytipovány na základě přírodních a sociálních charakteristik, v r. 2003 v nich proběhl telefonický průzkum s cílem posoudit aktuální stav komunikace mezi drobnými vlastníky lesů a OLH.
Po skončení projektu FAO bude nabídka školení plošně rozšířena na celé území ČR a kurzy budou hrazeny z účastnických poplatků.
Ekologické stanovištní mapování v UBC Alex Fraser Research Forest
Projektový tým: K. Klinka1, J. Macků2, A. Kusbach2, C. Trethewey3, M. Rau3, C. Koot3, P. Varga1
1Forest Sciences Department University of British Columbia, Vancouver, BC
2Forest Management Institute, ÚHÚL, Brandýs nad Labem, Czech Republic
3UBC Alex Fraser Research Forest, Williams Lake, BC
Úvod
Projekt „Mapování lesních stanovišť v UBC Alex Fraser Research Forest“ byl navržen Katedrou lesnických věd Univerzity Britské Kolumbie v roce 2002. Na jaře 2003 byl k projektu přizván ÚHÚL jako spoluřešitel. Terénní mapovací práce proběhly v letních měsících 2002 a 2003. V roce 2003 provedli mapování dva specialisté ÚHÚL.
Alex Fraser Research Forest (AFRF), Výzkumný les Univerzity Britské Kolumbie (UBC) leží v centrální části provincie Britská Kolumbie v Cariboo Forest Region. 9 tisíc ha lesa je rozděleno ve dvou blocích s výrazně rozdílnými přírodními podmínkami. AFRF jsou příkladným výzkumným, vzdělávacím a demonstračním objektem s širokým, různorodým využitím.
Cílem projektu je vytvoření stanovištní mapy velkého měřítka (1: 10 000) pro oba dva bloky AFRF. Dobrá a podrobná ekosystémová mapa by měla poskytnout informaci lesnickou, ekologickou a také údaje dalších příbuzných disciplín (geobotanika, pedologie). Od nové mapy se očekává zejména poskytnutí nezbytného prostorového ekologického rámce nutného k výzkumu a řízení lesního hospodaření. Znalost ekosystému a rozšíření jeho typů v krajině je podstatou veškeré činnosti v AFRF. Projekt předpokládal realizaci podrobného terénního mapování, po kterém bude následovat tvorba a produkce map lesních ekosystémů a dalších účelových materiálů. AFRF získá více efektivní ekologické informace, které pozvednou výzkumné možnosti a budou sloužit k trvale udržitelnému hospodaření. Mapy a přiložený materiál bude k dispozici provozním pracovníkům AFRF v analogové formě (klasická skládačka), studentům, výzkumným pracovníkům, praktikantům a dalším návštěvníkům na CD nosičích a polních demonstračních objektech (informačních tabulích).
Co je ekosystém a stanoviště?
Ekosystém je tvořen prostředím, přírodními procesy a působením organismů žijících v něm. Struktura a funkce ekosystému se mění v čase. Nejsnadněji sledovatelnou složkou ekosystému je vegetace a půda. Ekosystémy, jejich výskyt a ohraničení může být zkoumáno, klasifikováno a mapováno cestou sledování rostlinných společenstev a s nimi svázaným klimatem, půdním režimem vlhkostním a živinovým. Klimaticky a půdně charakteristická a vyhraněná část ekosystému se nazývá stanoviště.
Proč stanovištní klasifikace a mapování?
Stanovištní klasifikace sdružuje ekosystémy do skupin, které mají podobné kvalitativní znaky stanoviště a vegetační potenciál podle principů „ekologické ekvivalence“. Nazývají se stanovištní asociace. Stanovištní řady jsou klimaticky stejnou částí stanovištní asociace. Každá stanovištní řada poskytuje různé prostředí pro růst rostlin buď v různých klimatických nebo půdních podmínkách nebo v obojím. V projektu jsme použili stanovištní řady jako mapovací jednotky, rozšířili jsme jejich environmentální obsah doplněním „modifikátorů“, jakési edafické specifikace s terénní topografií za účelem jejich obohacení a rozšíření informace o přírodním prostředí.
Metodika
Mapování proběhlo s malými odchylkami podle instrukcí popsaných ve „1998 Standards for Ecosystem Mapping in British Columbia“. Průběh a výsledek dvouletého projektu dokumentuje obr. 1 panelové prezentace.
Obr. 1. Postupový diagram popisující hlavní aktivity, vývoj prací a finální produkty.
Provedli jsme fytocenologický a půdní průzkum u těch ekosystémů, které byly obtížně identifikovatelné pomocí existujícího „Forest Service Field Guide“, terénního průvodce pro lokální ekosystémy. Pomocí globálního polohového systému (GPS) byla zaznamenána přesná poloha (+- 5m) tzv. waypoints, postupových bodů během terénní rekognoskace (obr. 2).
Biogeoklimatické zóny a „site series“ – stanovištní řady (tab. 1) byly označeny podle „1997 Field Guide“ pro stanovištní průzkum a identifikaci s interpretací pro Cariboo Forest Region s jednou významnou výjimkou. Aktuální číselné kódy používané v BC Forest Service jako klíčový prostředek zobrazení stanovištních řad jsme doplnili zkráceným tedy rodovým jménem (latinsky/anglicky) hlavních indikačních druhů. „Modifikátory“ stanovištních řad byly navrženy podle jejich typických environmentálních charakteristik a konkrétních zjištěných podmínek lesního prostředí (tab. 1).
Tab. 1. Kódy, nomenklatura, stanovištní modifikátory a schéma pro stanovištní řady v IDFxm subzóně a IDFxm/IDFdk3 přechodné zóně v Knife Creek Block (IDFxm = Vnitrozemská douglasková zóna (IDF), velmi suchá, mírná subzóna (xm), IDFdk3 = Vnitrozemská douglasková zóna (IDF), suchá, chladná subzóna (dk), varianta Horsefly (3).
Obr. 2. Výřez mapy stanovištních řad ukazující polohu GPS waypoints – postupových bodů (trojúhelníky). Stanovištní řady ohraničené očíslovaným polygonem jsou propojeny (hyperlink) s databází stanovištních atributů v geografickém informačním systému (GIS).
Stanovištní řady jsou charakterizovány jednotkou subzóny/varianty, režimem půdní vlhkosti, trofností, topografií stanoviště (reliéfem terénu) a výskytem indikačních rostlinných druhů (nezávislých na vegetační sukcesi). K zajištění vysoké spolehlivosti stanovištní mapy bylo pozemním šetřením prověřeno přibližně 90% počtu polygonů. Pokud to bylo nutné, byly revidovány hranice polygonů, označení stanovištních řad a „modifikátorů“. Během této pozemní ověřovací fáze byla na všech postupových bodech i mimo ně pořizována digitální fotografická dokumentace lesních společenstev a založena fotografická databáze – knihovna lesních stanovištních řad (foto příloha).
Stanovištní jednotky a mapa
Tabulka 1. reprezentuje část mapové legendy pro 3 500 ha Knife Creek Block, který se nalézá ve Vnitrozemské douglaskové (Interior Douglas-fir, IDF) biogeoklimatické zóně. Obsahuje barevnou legendu pro všechny stanovištní řady v IDFxm subzóně, IDFxm/IDFdk3 přechodné zóně a „modifikátory“ přiřazené ke každé stanovištní řadě.
Co projekt nabízí?
Vzdělávání
• Mapu na CD-ROM, databáze GIS a databáze foto, souhrnná zpráva poskytující rámcovou informaci o provádění dalších terénních ekosystémových studií a jejich součástí.
• Využití CD-ROM jako nástroje výuky o rostlinách, půdách a ekosystémech.
• Využití map a fotografií na CD-ROM k přípravě terénních exkurzí a demonstrací na příkladném objektu univerzitních lesů AFRF.
• Zvýšení informovanosti a porozumění změnám vegetace v závislosti na klimatu a topografii s využitím mapy stanovištních řad.
Výzkum
• Popis stanoviště bude využitím map a databáze GIS pro další výzkumné úkoly a projekty snadněji přístupný.
• Snadný výběr vhodného stanoviště vyhledáváním v databázi cestou zadání atributů stanoviště, vegetace, půdy či studiem závěrečné zprávy.
Management
• Zdokonalení specifického stanovištního plánování a terénních aktivit, členění lesní půdy podle hlavních funkcí a využití, pěstění lesa, lepší informace o přírůstu a výnosu, progresivnější ochrana lesa, pastevectví, rekreace a management ochrany povodí.
Tento projekt zkvalitní ekologické stanovištní mapování:
(1) Identifikací nových stanovištních řad,
(2) Shrnutím lokálních stanovištních „modifikátorů“ kterým se posílí environmentální informace o stanovištních řadách,
(3) Prezentací barevných stanovištních map,
(4) Vymapováním vysokého podílu monotypických polygonů (tj. polygonů s jednou stanovištní řadou) a využitím velkého měřítka mapy 1: 10 000,
(5) Nalezením vhodného a efektivního postupu při identifikaci stanoviště v konkrétních podmínkách,
(6) Dosažením vysoké prostorové spolehlivosti a „hustoty“ informací častým měřením, při terénním šetření byl používán GPS,
(7) Odvozením řady účelových interpretačních map (stanovištní produkce, potenciál, mapa původních lesních ekosystémů)
(8) Pořízením fotodokumentace lesních společenstev, která bude vázána na polygony v GIS a tedy zajištěním vizuální reference o každé stanovištní řadě.
Očekává se, že tyto nástroje zlepší a posílí kvalitu výuky a pochopení ekosystémové identifikace studenty, jakož i výzkumné aktivity a řízení provozu v Alex Fraser Research Forest.
Fakta o mapování české skupiny
• Terénní práce Gavin Lake: 21. června – 22. srpna 2003. Zahrnují 41 “čistých terénních” dní a 11 kancelářských dní. 37 dní bylo vyčerpáno na Gavin Lake Block, 4 dny na Knife Creek Block.
• Bylo zmapováno okolo 4 000 ha lesů, tzn. 100 ha denně.
• Bylo změřeno (geografické souřadnice) a zdokumentováno – popsáno 859 waypoints .
• Bylo změřeno a detailně popsáno 7 zkusných ploch (SP01, SP02, SP03, SP05, SP06, SP07, SP08), pedologický a fytocenologický popis
• Bylo zdokumentováno a pořízeno 1009 digitálních fotografií (1200×1600 pixels, 0,9 – 1,3 MB). 904 na Gavin Lake Block, 105 na Knife Creek Block.
Další zpracování
Projekt bude ukončen v březnu 2004. ÚHÚL bude pověřen zpracováním výstupů mapového díla, tiskových souborů a vytištěním výsledných stanovištních a dalších interpretačních map pro UBC. Mimo to ÚHÚL odborně zajistí výrobu anglické verze prezentačního dokumentárního filmu o projektu a vazbě na historickou osobnost prof. Krajiny. Plánuje se vyrobení české verze k využití na Mze, Přírodovědné fakultě UK a ÚHÚL.
Leták a detailnější informace o tomto projektu obdržíte od:
C. Trethewey, UBC Alex Fraser Research Forest, 72 South 7th Avenue, Williams Lake BC, V2G 4N5, Canada. Tel: (250) 392-2207; Fax: (250) 398-5708; Email:trethewa@interchange.ubc.ca
A. Kusbach, UHUL Brandýs nad Labem, pob. Kroměříž, n. Míru 498, 767 01 Kroměříž. Tel: 573 337 560; Fax: 573 340 972; Email:kusbach@km.uhul.cz
J. Macků, UHUL Brandýs nad Labem, pob. Brno, Vrázova 1, Brno, Tel: 541 321 334 ; Fax: 541 211 186; Email:macku@brno.uhul.cz
Kontaktní osoba:
Ing. Josef Fryml
Ústav pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem
Nábřežní 1326
250 01 Brandýs n. L
Výroční zpráva 2014 – Projekty a specifikace činností (str. 41)
Výroční zpráva 2013 – Projekty a specifikace činností (str. 36)
Výroční zpráva 2012 – Projekty a specifikace činností (str. 36)
Výroční zpráva 2011 – Projekty (str. 40) a Mezinárodní projekty (str. 48)
Označení a název projektu: FP6 IP -030962 – „HUMBOLDT – Zpracováni rámce pro harmonizaci dat a integraci služeb“
Garant: Ing. Josef Fryml
Označení a název projektu: CASE FOREST – pedagogic towards sustainable management – 142362-2008-LLP-SE-COMENIUS-CMP
Garant: Ing. Ivana Kolínská
Označení a název projektu: 2007/ S 194-235358- E-forest – Provision of forest data and services.
Garant: Ing. Miloš Kučera
Označení a název projektu: Systém diferencovaného hospodaření v lesních ekosystémech Ukrajinských Karpat. No. 33/MZe/B/08-10
Garant: Doc. Ing. Otakar Holuša, Ph.D.
Označení a název projektu: Interreg IIIc project Interregional Cooperation on Biomass Utilization, spolupráce s Fraunhofer Institute for Faktory Operation and Automation IFF
Garant: Ing. Martin Nikl
Označení a název projektu:D1244-EEL: Silvaportal na Internetu
Garant: Jan Černohous
Označení a název projektu: NAZV QH81334: Geoprostorové modelování potenciálního ohrožení lesních porostů
Garant: Ing. Štěpán Křístek
Označení a název projektu: CZ.1.07/1.3.00/14.0075 Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost – Udržitelný rozvoj a environmentální výchova ve vzdělávání pedagogických pracovníků
Garant: Ing. Lada Matoušková Prylová
Označení a název projektu: Operační program CZ.1.04 Lidské zdroje a zaměstnanost „Vytvoření a implementace komplexního systému řízení lidských zdrojů v organizaci (ŘLZ na ÚHÚL)“
Garant: Ing. Richard Slabý
Označení a název projektu: dle smlouvy o dílo s MŽP – čj. 44892/ENV/10; 705/640/10: Analýza energetické bilance, efektivity a logistiky zpracování lesních těžebních zbytků pro energetické využití.
Garant: Ing. Martin Nikl
Označení a název projektu: projekt MŽP SP/3g1/24/07 Metodika a analýza potenciálu biomasy v ČR
Garant: Ing. Martin Nikl
Označení a název projektu: č.j. 6657/2010-16230 „Příprava a realizace terénního šetření inventarizace škod zvěří v lesních porostech České republiky“.
Garant: Ing. Kamil Turek
Označení a název projektu: č.j. 11556/2010-16210 „Zhodnocení šíření lýkožrouta smrkového z NP Šumava do sousedních lesních porostů v ČR“.
Garant: Bc. Martin Klewar
Označení a název projektu: č.j. 6307/16210-2010 „Odběr půdních vzorků a vzorků asimilačních orgánů“.
Garant: Ing. Jana Čacká, Ing. Ladislav Růžička
Označení a název projektu: č.j. 11705/2010-16220 „Realizace Národního lesnického programu pro období do roku 2013 (NLP II)“.
Garant: Ing. Petr Tykva
Označení a název projektu: č.j. 20003/2010-16220 „Centrální registr odborných lesních hospodářů a automatizace výpočtu náhrad za činnost odborných lesních hospodářů na podkladě aktualizovaných dat lesních hospodářských osnov“.
Garant: Ing. Petr Pumpr
Označení a název projektu: č.j. 20002/2010-16220 „Realizace demonstračních objektů lesního hospodářství „(dále jen DO) v přírodní lesní oblasti (dále jen PLO) Český les, Chebská a Sokolovská pánev, Karlovarská vrchovina a Předhůří Šumavy“ a „Ověřit možnosti prezentace DO mezi lesnickou a laickou veřejnost zpracováním návrhu populární publikace lesnického hospodaření v Západních Čechách (Plzeňský a Karlovarský kraj)“.
Garant: Ing. Kamil Vyslyšel
Označení a název projektu: č.j. 19924/2010-16210 „Vývoj webové aplikace GEOPORTÁL SSL – příprava a realizace rozhraní, na straně Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů, pro implementaci webové aplikace GEOPORTÁL SSL do portálu e-AGRI“.
Garant: Ing. Jan Hána
Označení a název projektu: č.j. 21922/2010-16200 „Klient myslivost – vizualizace numerických údajů v mapovém prostředí“.
Garant: Ing. Kamil Turek
Označení a název projektu č.j. 22173/2010-16210 „Analýza Informačního standardu lesního hospodářství (ISLH) a návrh nového výměnného formátu XML – šablona XSD“.
Garant: Ing. Jan Hána
Označení a název projektu: č.j. 28422/2010 – 16210 „Zjištění rozlohy a porostní zásoby v lesích v České republice, v nichž je možno využít pro lesnické hospodaření harvestorové technologie“.
Garant: Ing. Roman Bystrický, Ph.D.
Označení a název projektu: č.j. 28449/2010 – 16210 „Vytvoření pracovního postupu pro zjištění objemu vytěženého stromového inventáře na základě veličin zjištěných na pařezu pro dřevinu smrk“.
Garant: Ing. Kamil Vyslyšel
Ostatní projekty:
Označení a název projektu: Pokyn ředitele odboru environmentálních podpor PRV č.j. 16262/2010-11230 „Ověření návrhu metodiky monitoringu lesů v malých lesních povodích pro účely směrnice Rady 91/676/EHS a výstupů z pilotního projektu zadaného MZe č.j. 29322/2008-14130 a 16589/2009-14130“.
Garant: Ing. Josef Fryml, Ing. Marek Mlčoušek
Označení a název projektu: Návrh regionů pro šetření vlivu zvěře na lesní ekosystém – č.j: 21568/2010 – 16200 část b)
Garant: Ing. Miroslav Sloup
Označení a název projektu: Národní inventarizace lesů. Sběr a vyhodnocení dat pro druhý cyklu s NIL.
Garant: Ing. Miloš Kučera
Označení a název projektu: navýšení rozpočtu č.j. 14718/2010-13210 zajištění aktivit schváleného úkolu Ročního vzdělávacího plánu MZe (Usnesení vlády č. 611/2007 ke Koncepci státní politiky pro oblast dětí a mládeže na období let 2007 -2013) v roce 2010
Garant: Ing. Lada Matoušková Prylová
Označení a název projektu: navýšení rozpočtu č.j. 27439/2010-13200 příprava podkladů pro Mezinárodní rok lesů 2011
Garant: Ing. Lada Matoušková Prylová
Označení a název projektu: Systém diferencovaného hospodaření v lesních ekosystémech Ukrajinských Karpat. No. 33/MZe/B/08-10
Garant: Doc. Ing. Otakar Holuša, Ph.D.
Označení a název projektu: FP6 IP -030962 – HUMBOLDT
Garant: Ing Josef Fryml
Označení a název projektu: CASE FOREST – pedagogic towards sustainable management – 142362-2008-LLP-SE-COMENIUS-CMP
Garant: Ing. Ivana Kolínská
Označení a název projektu:D1244-EEL – Silvaportal na Internetu
Garant: Jan Černohous
Označení a název projektu: NAZV 81334: Geoprostorové modelování potenciálního ohrožení lesních porostů
Garant: Ing. Štěpán Křístek
Označení a název projektu: SP/2D1/93/07 – SP/2d1/93/07 Czech_Terra – adaptace uhlíkových deponií v krajině v kontextu globální změny
Garant: Ing. Marek Mlčoušek
Označení a název projektu: 2007/ S 194-235358- E-forest – Provision of forest data and services.
Garant: Ing. Miloš Kučera
Označení a název projektu: dle sml. o dílo s MŽP – čj. /ENV/2009, /610/2009: „Analýza a výsledná kvantifikace využitelné lesní biomasy s důrazem na těžební zbytky pro energetické účely, při zohlednění rizik vyplývajících z dopadu na půdu, koloběh živin a biologickou rozmanitost“.
Garant: Ing. Martin Nikl
Označení a název projektu: projekt MŽP SP/3g1/24/07 Metodika a analýza potenciálu biomasy v ČR
Garant: Ing. Martin Nikl
Označení a název projektu: Čj. 35041/2005-13012: Odběr půdních vzorků a asimilačních orgánů pro průzkum stavu lesních půd a výživy lesních porostů.
Garant: Ing. Michal Synek
Označení a název projektu: Systém diferencovaného hospodaření v lesních ekosystémech Ukrajinských Karpat. No. 33/MZe/B/08-10
Garant: Ing. Otakar Holuša, Ph.D.
Označení a název projektu: SN-06-H1-2-D1398-EEV: Zachycení struktury lesa v bavorsko-českém pohraničí s pomocí pozemního laserscanneru
Garant: Ing. Daniel Balín
Označení a název projektu: FP6 IP -030962 – HUMBOLDT
Garant: Ing Josef Fryml
Označení a název projektu:D1244-EEL – Silvaportal na Internetu
Garant: Jan Černohous
Označení a název projektu: NAZV 81334: Geoprostorové modelování potenciálního ohrožení lesních porostů
Garant: Ing. Křístek Štěpán
Označení a název projektu: dle sml. o dílo s MŽP – čj. 30309/ENV/2008, 2027/610/2008: „Analýza dostupnosti těžebních zbytků pro energetické účely ve vazbě na přírodní podmínky, způsob hospodaření v lesích a ekonomiku celého procesu“.
Garant: Ing. Martin Nikl
Označení a název projektu: dle sml. o dílo s MŽP – čj. 33875/ENV/2008, 2286/610/2008: „Zpracování návrhu metodiky a realizace pilotního projektu ke stanovování výše lovu na základě stavu ekosystému“.
Garant: Ing. Miroslav Sloup
Označení a název projektu: MZe – č.j.: 11607/2008-16220: „Zpracování metodiky a realizace pilotního projektu – Demonstrační objekt lesního hospodářství“.
Garant: Ing. Miroslav Sloup
Označení a název projektu: NAZV – QF 4132:
Optimalizace pracovních postupů zaměřených na indikátory dynamiky lesa pro potřeby opakovaných cyklů Inventarizace lesů ČR
Garant: Ing. Pavel Štěrba
Označení a název projektu: VaV 640/18/03:
Czech – Carbo – studium uhlíku v terestrických ekosystémech ČR v souvislostech Evropského projektu Carbo Europe
Garant: Ing. Vladimír Henžlík
Označení a název projektu: MZe č.j. 45415/2005-13020:
Odborná podpora poradenství k přípravě na dodržování zákonných požadavků v lesním hospodářství a na využívání finanční pomoci v lesním hospodářství
Garant: Martin Polívka, DiS.
Označení a název projektu: NAZV – QG 50053:
Inventarizace škod zvěří v lesních porostech a na zemědělských kulturách v ČR
Garant: Ing. Vladimír Henžlík
Označení a název projektu: INSPROFIN 2150120105 :
Složení ekosystémů ve vztahu k půdním prostředkům v NP České Švýcarsko.
Garant: Ing. Ivo Růžička
Označení a název projektu: Čj.26112/2005-13012:
Obrazové záznamy zemského povrchu podle požadavků odborných odvětví LH MZE.
Garant: Ing. Fryml, Ing. Tykva
Označení a název projektu: Čj. 35041/2005-13012:
Odběr půdních vzorků a asimilačních orgánů pro průzkum stavu lesních půd a výživy lesních porostů.
Garant: Ing. Vladimír Henžlík
Označení a název projektu: Čj. 32292/2005-13012:
Aktualizace Národního lesnického programu
Garant: Ing. Richard Slabý
Označení a název projektu: Čj. 33105/2005-13012:
Provoz SW systému v návaznosti na novelu zákona 149/2003 Sb o obchodu s reprodukčním materiálem lesních dřevin
Garant: Ing. Josef Fryml
Označení a název projektu: INSPROFIN 290111007:
registrovaná akce „OOS ÚHÚL – Pořízení a obnova ICT (investiční prostředky)
Garant: Ing. Josef Fryml
Označení a název projektu: Čj.15913/06 – 16210:
Vliv zvěře na lesní ekosystém Krušných hor
Garant: Ing. Miroslav Sloup
Označení a název projektu: Čj. 11722/06 – 16210:
Šetření stavu porostů v Krušných horách
Garant: Ing. Ivo Růžička
Označení a název projektu: Čj.41912/2005-13012:
Zabezpečení činností souvisejících se soustavou NATURA 2000
Garant: Ing. Josef Fryml
Označení a název projektu: Čj. 45678/2005:
Zpřesnění databáze výskytu borovice Vejmutovky
Garant: Ing. Ivo Růžička
Označení a název projektu: 134/05-07/MZE/B:
Nástroje regionálního a hospodářského lesnického plánování pro Ukrajinu
Garant: Ing. Otakar Holuša, Ph.D.
Označení a název projektu: GCP/MOR/031/CEH:
Trvale udržitelné myslivecké hospodaření pro lepší ochranu a zhodnocení přírodních zdrojů v Maroku
Garant: Ing. Miloš Kraus
Označení a název projektu: PP 146 189:
PAWS – Pädagogische Arbeit im Wald – ein Seminarkonzept für Förster (Pedagogické aktivity v lese – koncepce semináře pro lesníky)
Garant: Ing. Lada Prylová
Označení a název projektu: NAZV – QF 4132:
Optimalizace pracovních postupů zaměřených na indikátory dynamiky lesa pro potřeby opakovaných cyklů Inventarizace lesů ČR
Garant: Ing. Pavel Štěrba
Označení a název projektu: NF07/2004-A:
Složení ekosystémů ve vztahu k půdním prostředkům v NP České Švýcarsko
Garant: Ing. Jiří Smejkal
Označení a název projektu: NAZV – QG 50053:
Inventarizace škod zvěří v lesních porostech a na zemědělských kulturách v ČR
Garant: Ing. Vladimír Henžlík
Označení a název projektu: VaV 620/2/03:
Inventarizace národních kategorií maloplošných zvláště chráněných území
Garant: Dr. Ing. Jaromír Macků
Označení a název projektu: VaV 640/5/03:
Způsoby omezení negativního vlivu spárkaté zvěře na stav lesa
Garant: Ing. Jiří Heyda
Označení a název projektu: VaV 640/03/03:
Rajonizace lesních půd ČR v závislosti na jejich acidifikaci a nutriční degradaci
Garant: Dr. Ing. Jaromír Macků
Označení a název projektu: VaV 640/18/03:
Czech – Carbo – studium uhlíku v terestrických ekosystémech ČR v souvislostech Evropského projektu Carbo Europe
Garant: Ing. Vladimír Henžlík
Označení a název projektu: GAČR 526/03/1021:
Bilance uhlíku pro lesní ekosystémy, regionální kvantifikace zásoby uhlíku a modelování jejího vývoje (Kjótský protokol)
Garant: Ing. Vladimír Henžlík
Označení a název projektu: Management lesních ekosystémů v bilaterální biosférické rezervaci Krkonoše/Karkonosze
Garant: Ing. Miroslav Mikeska
Označení a název projektu: MZe č.j. 48549/04-13020:
Odborná podpora poradenství k přípravě na dodržování zákonných požadavků hospodaření a na využívání finanční pomoci v lesním hospodářství
Garant: Ing. Michal Vejlupek
Název projektu: 134/05-07/MZE/B:
Nástroje regionálního a hospodářského lesnického plánování pro Ukrajinu
Garant: Ing. Patrik Pacourek
Název projektu: GCP/MOR/031/CEH:
Trvale udržitelné myslivecké hospodaření pro lepší ochranu a zhodnocení přírodních zdrojů v Maroku
Garant: Ing. Miloš Kraus
Název projektu: PP 146 189 – PAWS – Pädagogische Arbeit im Wald – ein Seminarkonzept für Förster (Pedagogické aktivity v lese – koncepce semináře pro lesníky)
Garant: Ing. Lada Prylová
Název projektu: 2003/062-323:
Virtuální lesní úřad – jako příspěvek k rozvoji místní oblasti a spolupráce v pohraničním regionu Saska a České republiky
Garant: Ing. Josef Fryml
Podrobné informace o mezinárodních aktivitách v tomto období naleznete v almanachu, jehož editorem byl Prof. Ing. Erich Václav, DrSc.: „Přinos českých lesníků v poznání a rozvoji světového tropického a subtropického lesnictví“. Almanach
Obsahuje informace o aktivitách českých lesníků v zahraničí, popisuje činnost jednotlivých institucí v oblasti tropického a subtropického lesnictví. Je v něm i mapa působení českých expertů a bohatá obrazová dokumentace.“