Přírodní lesní oblast č. 13 – Šumava

Šumava je souvislý komplex pohraničních hor, táhnoucí se od Vyššího Brodu ležícího v Jihočeském kraji až k Nýrsku, ležícím v Plzeňském kraji. Svojí celkovou rozlohou je tato oblast 12. největší. Co se týká plochy lesa, tak Šumava je oblast se třetí největší výměrou lesa. Oblast je charakteristická nadprůměrnou lesnatostí (cca 68 %). Převládajícím typem reliéfu je hornatina, klimaticky zařazená převážně do chladné oblasti s výskyty extrémních mrazů v oblasti plání. Stanovištní i růstové poměry jsou velmi pestré. Vyskytují se zde extrémní stanoviště, exponované vrcholy se zakrslým vzrůstem dřevin, rozsáhlé hluboké rašeliniště a na druhou stranu se zde nachází velmi produkční stanoviště s porosty tzv. hercynské směsi tvořené smrkem, bukem a jedlí. V oblasti je vylišen 4. – 8.  lesní vegetační stupeň, převažuje 6. lesní vegetační stupeň (smrkobukový). Převládající ekologickou řadou je řada kyselá. Nadmořská výška území se pohybuje od 454 m n. m. (údolí řeky Úhlavy v Nýrsku) do 1 378 m n. m. (vrch Plechý). Nejrozšířenější je rozpětí nadmořských výšek od 700 do 900 m n. m. (55 % rozlohy oblasti).
Na Šumavě má silné zastoupení management ochrany přírody v lesích. Zvláště chráněná území zaujímají 82 % rozlohy lesa PLO 13. Na téměř 88 % lesa je vyhlášena soustava Natura 2000. Významný podíl lesů je součástí CHOPAV 81,4 %. Tyto lesy tvoří přírodní vodní rezervoár a příznivě ovlivňující vodní režim širokého okolí. Jedná se o významnou pramennou oblast. Významné omezení hospodaření v lesích PLO 13 plyne z rozsahu lesů zařazených do kategorie lesů zvláštního určení podle § 8, odst. 1, písm. c) Lesního zákona. Jedná se o lesy na území NP a národních přírodních rezervací. Podíl těchto lesů v PLO Šumava je 40,7 %.
Lesy ve vlastnictví státu zaujímají v PLO Šumava cca 80 %. Nejvíce zastoupenou dřevinou je zde smrk, ale jeho zastoupení postupně klesá, hlavně na úkor buku. Věková skladba lesů v PLO je výrazně ovlivněna kůrovcovou kalamitou, která zde proběhla v souvislosti se změnou managementu ve prospěch přírodních procesů. Výrazně nadprůměrně jsou zde dnes zastoupeny zejména první a druhý věkový stupeň a tím došlo k odchýlení od normálního rozdělení věkových stupňů. Naopak výrazně nadprůměrné zastoupení mají porosty od 12. věkového stupně výše. Oblast se vyznačuje řídkým osídlením a typické je pro ni výrazné rekreační využití.
PLATNOST 2025–2044
SCHVÁLENO MZe ČR dne 26. 11. 2024, č. j.:   MZE-81248/2024-16211
ZPRACOVATEL ÚHÚL, pobočka České Budějovice
ZÁKLADNÍ ŠETŘENÍ 03. 05. 2022
ZÁVĚREČNÉ ŠETŘENÍ 17. 09. 2024
CELKOVÁ PLOCHA PLO 211 281 ha
LESNATOST 67,9 %

PLATNÉ DOKUMENTY OPRL

 

Dokumentace OPRL je rozdělena do tří základních textových částí.

VŠEOBECNÉ ÚDAJE

Osahuje kapitoly: vymezení hranic PLO, historie obhospodařování lesa a rozbor přírodních podmínek.

Všeobecné údaje (PDF)

ANALÝZA STAVU A VÝVOJE

Osahuje kapitoly: základní charakteristiky lesů, ochrana lesů, dopravní zpřístupnění, lesnická typologie, funkční potenciály lesů, deklarované funkce lesů, informace o kategorizaci lesů.

Analýza stavu a vývoje (PDF)

KOMPLETNÍ DOKUMENTACE OPRL VE FORMÁTU *.DOCX (VŠECHNY TEXTOVÉ ČÁSTI A PŘÍLOHY)

Ke stažení zde (ZIP)

Zahrnuje schválený stav z aktualizace PLO

 

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

INFORMACE K ZÁKLADNÍMU ŠETŘENÍ

MINULÉ DOKUMENTY OPRL

Začátkem platnosti schválených dokumentů, jako výstupů aktualizace OPRL2 pobývají tyto dokumenty platnosti. 
Textová část OPRL1 (PDF)