Každá země EU si sestavila vlastní vnitrostátní strategický plán státní zemědělské politiky (SP SZP), v němž kombinuje financování podpory příjmu, rozvoje venkova a tržních opatření. Strategický plán pro ČR byl schválen rozhodnutím Evropské komise dne 24. 11. 2022.
Strategický plán společné zemědělské politiky pro ČR:
Změna názvosloví a označování podpor ve „Strategickém plánu SZP“ (2023–2027) oproti „Programu rozvoje venkova“ (2014–2020)
VYBRANÉ INTERVENCE V LESNICKÉM SEKTORU V RÁMCI STRATEGICKÉHO PLÁNU SZP PRO ČR:
Aktuality k intervencím budou na webu ÚHÚL zveřejňovány prostřednictvím příspěvků zde.
Doporučujeme sledovat níže uvedené webové odkazy:
Plošné intervence
Kód intervence 25.70
Touto intervencí bude podporována péče o lesní porost založený v rámci intervence Zalesňování zemědělské půdy – založení porostu, a to po dobu následných pěti let po založení. Zároveň bude poskytována náhrada za ukončení zemědělské výroby na zalesněném pozemku, a to po dobu 10 let.
Sazba na péči o lesní porost činí 643 EUR/ha/rok.
Kód intervence 29.70
Cílem intervence je zachování porostního typu hospodářského souboru v oblastech Natura 2000 a v ZCHÚ nebo habitatových stromů v hospodářských lesích. U intervence jsou kompenzovány zvýšené náklady a snížené výnosy vyplývající ze zachování vybraných porostních typů hospodářských souborů (jedlový, dubový, bukový, ostatní listnaté, výmladkový les) místo jejich přeměny na porostní typy hospodářských souborů s nižší ekologickou hodnotou (smrk) nebo zachování a ochranu habitatových stromů s určitými typy stromových mikrostanovišť, a dále provádění specifického managementu k jejich ochraně.
Záměr – Zachování porostního typu hospodářského souboru
Podpora je poskytována na zachování podporovaného porostního typu hospodářského souboru (porostní typ jedlový, dubový, bukový, ostatní listnaté porostní typy, nízký les, pařeziny) na území Natura 2000 a ZCHÚ. Výjimkou je změna porostního typu provedená s ohledem na udržení nebo dosažení příznivého stavu předmětu ochrany v oblastech Natura 2000 nebo ZCHÚ, potvrzena odborným lesním hospodářem a souhlasným stanoviskem místně příslušného orgánu ochrany přírody.
Podmínky způsobilosti:
Výše podpory 195 EUR/ha/rok.
Záměr – Zachování habitatových stromů
Podpora je poskytována na zachování stromů s důležitými mikrostanovišti, které podporují rozvoj a zachování biodiverzity v lesích.
Podmínky způsobilosti:
Podpora bude spuštěna v roce 2024, příjem žádostí bude probíhat v období 15. 4.–15. 5.
Zaevidování habitatových stromů do IS fLPIS je možno už od roku 2023.
Výše podpory 143 EUR/ha/rok.
Kód intervence 30.70
U intervence jsou kompenzovány zvýšené náklady a snížené výnosy vyplývající ze sběru osiva šetrnými technologiemi nepoškozujícími stromy, za které se u jehličnatých stromů pokládá sběr ze stojících stromů šetrnou technologií a u listnatých dřevin pomocí plachet a zavěšených sítí. Cílem intervence je sběr osiva z uznaných zdrojů selektovaného reprodukčního materiálu.
Podmínky způsobilosti:
Výše podpory 71 EUR/ha/rok.
Projektové intervence
Kód intervence 35.73
Podpora je zaměřena na technologické investice v rámci lesního hospodářství, které posilují produkční i mimoprodukční funkce lesů, motivují k náhradě stávajících zařízení za technologie šetrnější vůči lesu a zlepšují odezvu lesního hospodářství na výskyt kalamit v lesích. Podpora je dále určena k posílení technologického rozvoje lesních školek, přičemž se zaměřuje především na zlepšování kvality sadebního materiálu lesních dřevin a zajištění dostupnosti sadebního materiálu. Pro zvýšení diverzifikace příjmů lesních podniků je podpora orientována i na investice do technologií pro základní zpracování dřeva.
Investice do technologií pro hospodaření v lese včetně případných souvisejících stavebních výdajů a technologií pro výrobu palivového dříví.
Investice do technologií pro hospodaření v lese včetně případných souvisejících stavebních výdajů a technologií pro výrobu palivového dříví.
Investice do lesních školek včetně nákupu pozemku do výše 10 % způsobilých výdajů.
Investice do technologií pro základní zpracování dřeva v pilařských provozovnách, včetně případných souvisejících stavebních výdajů a včetně nákupu pozemku do výše 10 % způsobilých výdajů.
Míra dotace u všech záměrů je 50 % způsobilých výdajů, na záměry A, C a D mohou žádat o podporu i státní podniky
Kód intervence 36.73
Záměr A – Investice do lesních cest
Intervence reaguje na nevyhovující stav lesnické infrastruktury (nízká hustota, špatný stav) a proto bude směřovat na investice do výstavby nových lesních cest a rekonstrukci stávajících lesních cest.
Podmínky pro udělení dotace:
Podpora bude poskytnuta na výstavbu nebo rekonstrukci lesních cest, projekční a průzkumné práce a inženýrskou činnost během realizace projektu, popřípadě na nákup pozemku do výše 10 % způsobilých výdajů.
Míra dotace je poskytnuta ve výši 80 % způsobilých výdajů.
Záměr B – Stavební investice do skladů dříví
Mezi identifikované slabé stránky sektoru patří nedostatečná kapacita pro skladování dříví. Intervence má za současné nedostatečné investiční vybavenosti lesních podniků přispět k realizaci potřeby investovat do výstavby těchto ploch, což by mělo uvolnit přetlak dřevní hmoty na trhu a přispět k alespoň částečnému řetězovému zlepšení ekonomiky celého sektoru.
Podmínky pro udělení dotace:
Podpora bude poskytnuta na výstavbu skladu dříví, projekční a průzkumné práce a inženýrskou činnost během realizace projektu a na nákup pozemku do výše 10 % způsobilých výdajů.
Míra dotace činí 50 % celkových způsobilých výdajů.
Kód intervence 38.73
Obnova porostů po kalamitách v rámci této intervence přispěje k vyšší odolnosti a lepšímu zdravotnímu stavu lesních ekosystémů. Intervence řeší potřebu zajištění obnovy, péče a výchovy lesních porostů v souvislosti s následky kalamitních situací na území České republiky, kdy vznikly rozsáhlé plochy, na kterých je nutné zajistit obnovu lesních porostů. Podpora se vztahuje na odstraňování kalamitami poškozených lesních porostů včetně přípravy ploch po kalamitních těžbách před zalesněním, umělou obnovu sadbou a síjí na plochách po kalamitách, ochranu porostů v rámci realizace projektu. Při obnově lesa je uplatňována vyhláška č. 298/2018 Sb., o zpracování oblastních plánů rozvoje lesů a o vymezení hospodářských souborů, která zajišťuje na jednotlivých lokalitách vhodnou druhovou skladbu v souvislosti s měnícími se přírodními podmínkami v důsledku klimatické změny.
Podmínky způsobilosti:
Podpora bude poskytnuta na:
Dotace je poskytována ve výši 100 % způsobilých výdajů.
Kód intervence 39.73
Tato intervence reaguje na potřebu ochrany melioračních a zpevňujících dřevin, které chrání lesní půdu/porosty před postupnou degradací, špatnou odolností proti povětrnostním vlivům či proti náchylnosti ke kalamitám způsobeným škůdci. Oplocování zejména melioračních dřevin je dalším výdajem vlastníka lesa, bez kterého však na řadě míst není tento nově obnovený porost schopen přežít, na což tato intervence reaguje. Podpora se vztahuje na úhradu nákladů na pořízení a instalaci hromadné mechanické ochrany (oplocenek) melioračních a zpevňujících dřevin, které byly vysazené v souladu s projektem obnovy.
Podmínky způsobilosti:
Dotace je poskytována ve výši 100 % způsobilých výdajů.
Kód intervence 40.73
Podpora má v reakci na projevy klimatické změny zajistit realizaci protierozních a protipovodňových opatření v lesích, zároveň má urychlit odstraňování povodňových škod vzniklých v lesích. Podporovány jsou projekty malého charakteru, které zvýší retenci vody v krajině, zpomalí odtok vody, sníží odnos splavenin nebo budou mít protierozní funkci.
Podpora se vztahuje na:
Podmínky způsobilosti:
Míra dotace činí 100 % způsobilých výdajů.
Kód intervence 41.73
Intervence se zaměřuje na zalesnění zemědělské půdy. Podpora je zacílena na vymezenou zemědělskou půdu v LPIS, která je definována jako vhodná k zalesnění a způsobilá pro přímou platbu oddělenou od produkce. Založení porostu lze realizovat na vymezené zemědělské půdě vhodné pro zalesnění, dle BPEJ a na základě typologie zalesňovaných půd v souladu s národními právními předpisy. Zalesnění bude provedeno podle projektu zalesnění stanovištně vhodnými druhy dřevin. Tento projekt obsahuje výčet stanovených druhů dřevin a jejich počtů s ohledem na stanoviště výsadby, stanovený počet melioračních a zpevňujících dřevin, metody výsadby a ochrany porostu na základě vyhlášky 298/2018 Sb. Dotace bude poskytnuta na výsadbu dřevin v příslušném cílovém hospodářském souboru a alespoň v minimálním počtu uvedených v tabulce č. 1 v příloze nařízení vlády č. 63/2023 Sb.
Podmínky způsobilosti:
Sazba dotace je dána podle druhu dřeviny použité na zalesnění:
Kód intervence 43.73
Intervence reaguje podporou vedoucí k usměrňování návštěvnosti území, zajištění bezpečnosti návštěvníků lesa, údržbě lesního prostředí aj. Lesy jsou ideálním místem pro turistické aktivity nejrůznějšího charakteru a tím plní i tzv. rekreační funkci, která patří mezi socioekonomické ekosystémové služby a je jednou z mnoha služeb, které lesy poskytují. Veškeré aspekty zatížení rekreací se ve finále projevují na zvýšených nákladech nebo ztrátách vlastníka lesa.
Podpora se vztahuje na opatření:
Podmínky způsobilosti:
Dotace je poskytována ve výši 100 % způsobilých výdajů.
Kód intervence 44.73
Intervence řeší přetrvávající nedořešené důsledky imisního zatížení 70. a 80. let minulého století. Zameškané přeměny mají za následek současné urychlené chřadnutí náhradních porostů spojené s jejich rozpadem a následnou stanovištní destabilizací ekosystémů lesa.
Podpora se vztahuje na:
Při obnově lesa je uplatňována vyhláška č. 298/2018 Sb., o zpracování oblastních plánů rozvoje lesů a o vymezení hospodářských souborů, která zajišťuje na jednotlivých lokalitách vhodnou druhovou skladbu.
Podmínky způsobilosti:
Dotace je poskytována ve výši 100 % způsobilých výdajů.
PROGRAM ROZVOJE VENKOVA (dobíhající závazky z programového období z let 2007–2013 a 2014–2020)
Program rozvoje venkova je v současnosti ukončený, není možno uzavírat podle tohoto programu nové závazky.
Pro vlastníky lesů, kteří uzavřeli závazky v rámci PRV v programových obdobích 2007–2013 a 2014–2020, zůstávají v platnosti uzavřené závazky po dobu stanovenou v daném programovém období PRV.
ustanovené podle článku 46 nařízení Rady (ES) č. 1698/2005
Podopatření II.2.2 Zachování hospodářského souboru lesního porostu z předchozího produkčního cyklu
Dotace na zachování hospodářského souboru lesního porostu je ustanovena podle článku 46 nařízení Rady (ES) č. 1698/2005. Podpora je poskytována na zachování optimální druhové skladby základních dřevin lesního porostu nebo hospodářského tvaru lesa ve formě částečné kompenzace újmy. Ta vzniká snížením hospodářského využití lesů v oblastech Natura 2000. Dotace je poskytována po dobu 20 let od zařazení do opatření.
Podporovány jsou porostní typy hospodářských souborů: jedlový, dubový, bukový, ostatní listnaté, topolový, nízký les – pařeziny.
Podopatření II.2.3 Zlepšování druhové skladby lesních porostů
Dotace na zlepšování druhové skladby lesních porostů je ustanovena podle článku 46 nařízení Rady (ES) č. 1698/2005. Podpora je poskytována na zvýšené zastoupení melioračních a zpevňujících dřevin nad rámec národní legislativy, a to ve formě částečné kompenzace újmy vzniklé ze snížení hospodářského využití lesů. Dotace je poskytována po dobu 20 let od zařazení do opatření.
Opatření M15 Lesnicko-environmentální a klimatické služby a ochrana lesů je ustanoveno podle článku 34 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1305/2013.
Podopatření 15.1.1 Zachování porostního typu hospodářského souboru
Podopatření umožňuje čerpat částečnou finanční kompenzaci újmy vzniklé snížením hospodářského využití lesů v lesních porostech v oblastech Natura 2000 (ptačí oblasti nebo evropsky významné lokality) a zvláště chráněných územích. Cílem opatření je zachování podporovaných porostních typů hospodářských souborů (jedlový, dubový, bukový, ostatní listnaté, topolový, nízký les – pařeziny). Závazek trvá po dobu 5 let od zařazení do opatření.
Podopatření 15.2.1 Ochrana a reprodukce genofondu lesních dřevin
Podopatření umožňuje čerpat dotaci na uznané zdroje selektovaného reprodukčního materiálu na lesní půdě. Smyslem tohoto podopatření je kompenzovat dodatečné náklady a ušlé příjmy při sběru reprodukčního materiálu ze stojících stromů postupem nepoškozujícím stromy a semenný materiál. Cílem opatření je zajištění dostatečného množství osiva pro pěstování sazenic požadované kvality a požadovaného původu. Závazek trvá po dobu 5 let od zařazení do opatření.
Opatření M08 Investice do rozvoje lesních oblastí a zlepšování životaschopnosti lesů
Podopatření 8.1.1 Zalesňování a zakládání lesů
Podopatření umožňuje čerpat finanční kompenzaci nákladů na péči o lesní porost po dobu 5 let počínaje rokem následujícím po roce zalesnění zemědělské půdy. V případě, že žadatel není příspěvkovou organizací nebo organizační složkou státu, může čerpat finanční kompenzaci za ukončení zemědělské výroby na zalesněném zemědělském pozemku, a to po dobu 10 let počínaje rokem následujícím po roce zalesnění.