Stát podporuje hospodaření v lesích finančními příspěvky, úhradou nákladů podle lesního zákona, nebo poskytováním služeb.
Přehled aktuálních dotačních programů MZe pro lesní hospodářství a myslivost naleznete na webových stránkách Ministerstva zemědělství zde.
1. Příspěvky z rozpočtu MZe
FINANČNÍ PŘÍSPĚVKY NA HOSPODAŘENÍ V LESÍCH
Národní dotace v lesích poskytované na základě § 46 odst. 9 zákona č. 289/1995 Sb., o lesích
FINANČNÍ PŘÍSPĚVKY NA VYBRANÉ MYSLIVECKÉ ČINNOSTI
Národní dotace na vybrané myslivecké činnosti poskytované podle § 62 odst. 2 zákona č. 449/2001 Sb., o myslivosti.
2. Úhrady nákladů podle lesního zákona
Zmocnění |
Popis úhrady nákladů |
§ 24 odst. 2 |
částečná úhrada nákladů na výsadbu minimálního podílu melioračních a zpevňujících dřevin |
§ 26 odst. 2 |
úhrada nákladů na zpracování lesních hospodářských osnov |
§ 35 odst. 1 |
úhrada nákladů na opatření meliorací a hrazení bystřin v lesích prováděná z rozhodnutí orgánu státní správy lesů ve veřejném zájmu |
§ 37 odst. 7 |
úhrada nákladů na činnost odborného lesního hospodáře v případech, kdy jeho činnost hradí stát |
Žadatel
Podání žádosti:
3. Služby vlastníkům lesů
Prováděny na základě smluv s dodavateli služeb, smlouvy jsou uzavírány dle aktuálních potřeb a rozpočtu MZe.
poradenské činnosti a zvyšování odborné úrovně vlastníků lesů a odborných lesních hospodářů.
STRATEGICKÝ PLÁN SPOLEČNÉ ZEMĚDĚLSKÉ POLITIKY PRO ČR
(PŘEHLED DOTAČNÍCH TITULŮ)
Společná zemědělská politika (SZP), která byla zavedena v roce 1962, funguje jako partnerství mezi evropskou společností a jejími zemědělci. SZP je politikou, která se vztahuje na všechny členské státy Evropské unie. Je řízena a financována z rozpočtu Evropské unie.
Společná zemědělská politika po roce 2020 je koncipována tak, aby pomáhala zajistit evropským zemědělcům potravinovou bezpečnost v Evropě a zároveň přispívala k provozování odolného, udržitelného a konkurenceschopného zemědělského sektoru. Dále se ještě více zaměřuje na oblast životního prostředí a ochrany klimatu než v předchozím období.
Komise (EU) stanovila deset specifických cílů pro naplnění SZP. Specifické cíle jsou oblasti, do kterých má být směřována podpora. Nahrazují dosavadní Priority unie a Prioritní oblasti.
Zdroj: DG AGRI
Společná zemědělská politika na období 2023–2027 vstoupila v platnost 1. ledna 2023 a je realizována prostřednictvím vnitrostátních strategických plánů (SP SZP), které si každá země EU sestaví a které schvaluje Komise EU. Členské státy nesou větší zodpovědnost za dosažení specifických cílů definovaných na úrovni EU oproti předchozím obdobím. Zároveň si členské státy při navrhování svých strategických plánů mohly samy zvolit, jak budou k deseti specifickým cílům přispívat.
Schválené plány jsou navrženy tak, aby podpořily udržitelnost a konkurenceschopnost v zemědělství a lesnictví a tím přispívaly k naplnění „Zelené dohody pro Evropu“ (Green Deal), strategie „Od zemědělce ke spotřebiteli“ (Farm to fork – F2F) a „Strategii v oblasti biologické rozmanitosti do roku 2030“ (Biodiverzita).
PODPŮRNÝ A GARANČNÍ ROLNICKÝ A LESNICKÝ FOND (PGRLF)
Podpora úroku z komerčního úvěru
Poskytnutí úročeného úvěru PGRLF na pořízení investičního majetku (dlouhodobý hmotný majetek), který souvisí s lesním hospodářstvím s možností jednorázového snížení jistiny formou mimořádné splátky uvedeného úvěru, a to „Podporou“ v režimu de minimis.
Podpora plateb pojistného
Úhrada části nákladů prokazatelně vynaložených na platbu pojistného za sjednané pojištění sadebního materiálu lesních dřevin pěstovaného v lesních školkách.
Lesními dřevinami se rozumí ty druhy lesních dřevin, které jsou uvedeny v příloze č. 1 k vyhlášce č. 393/2013 Sb., o seznamech druhů lesních dřevin.
Zpřístupnění pojistné ochrany lesních porostů a tím dosažení vyššího zajištění podnikatelských aktivit proti nepředvídatelným škodám.
Zajištění komerčních úvěrů, poskytování úvěrů a další
Investice zejména do techniky a technologií pro hospodaření v lesích vedoucí ke snížení výrobních nákladů, zlepšení jakosti, produktivity, dalšímu rozvinutí produkce či ekologicky šetrnějším způsobům hospodaření.
Poskytnutí dotace části úroků z úvěru poskytnutého komerčními subjekty obcím a podnikatelským subjektům v oblasti zpracování dřeva.
Zpřístupnit nákup techniky nebo technologií pro zpracování dřeva, které umožní zpracování dřeva a dřevního odpadu v jednotlivých částech výroby.
Portál pro elektronické podání žádostí.
Více informací naleznete zde
PODPORA GENOFONDU LESNÍCH DŘEVIN
Podporu vyhlásilo Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí jako navazující program na předchozí období 2014–2018. Národní program byl vyhlášen podle zákona číslo 149/2003 Sb., o obchodu s reprodukčním materiálem lesních dřevin, ve znění pozdějších předpisů ke dni 1. ledna 2019. Hlavním cílem Národního programu je motivovat vlastníky zdrojů reprodukčního materiálu k zachování genofondu lesních dřevin jako součást národního bohatství ČR pro budoucí generace.
Více zde
PODPORA ADAPTACE LESŮ NA KLIMATICKOU ZMĚNU
Právní základ:
Zásady, kterými se stanovují podmínky pro poskytování finančního příspěvku na podporu adaptace lesních ekosystémů na klimatickou změnu
Předmět finančního příspěvku:
Zvýšené náklady a snížené výnosy, které v období 2022 až 2026 žadateli nastaly v důsledku plnění požadavků tohoto programu na způsob hospodaření v lese zvyšující adaptaci lesních ekosystémů na klimatickou změnu
Podací místo pro ohlášení i žádosti: příslušný krajský úřad
Ohlášení i žádosti se vyhotovují výhradně v programu (tzv. modulu) pro žadatele.
Více zde
PODPORA POSKYTOVANÁ KRAJSKÝMI ÚŘADY
Jednotlivé kraje ze svých prostředků navíc poskytují dotace na zlepšování stavu lesních ekosystémů na území svých krajů. Tyto dotace jsou v jednotlivých krajích různé. Obvykle mají za cíl zvyšování odolnosti lesů proti nepříznivým klimatickým vlivům (srážkový deficit, biotičtí škodliví činitelé) a zlepšování polyfunkčního potenciálu lesa, ochranu lesa a zabránění vzniku škod na lesních porostech působených zvěří.
Podrobné podmínky poskytnutí finančních příspěvků a dotací na podporu hospodaření v lesích z národních zdrojů jsou zveřejněny zde.
PROGRAMY VYHLAŠOVANÉ MŽP (PPK, POPFK, OPŽP)
Přehled finančních podpor v oblasti ochrany přírody a krajiny poskytovaných z národních i evropských dotačních programů naleznete zde.
VYBRANÉ DOTAČNÍ PROGRAMY
Program péče o krajinu (PPK)
Program vyhlásilo MŽP k naplňování a realizaci opatření, která povedou k udržení a systematickému zvyšování biologické rozmanitosti. Podporuje péči o zvláště chráněná území a zvláště chráněné druhy, podporována jsou také opatření ve volné krajině a záchranné stanice pro hendikepované živočichy.
Program obsahuje 4 podprogramy:
Podpora provádění specifické péče a zajištění konkrétních potřeb menšího rozsahu, které vyžadují zvláště chráněná území, ptačí oblasti a evropsky významné lokality.
Realizace drobných opatření ve prospěch přírody a krajiny mimo zvláště chráněná území.
Cíle a oblasti:
– výřez náletových dřevin, sečení a extenzivní pastva
– speciální opatření jako narušování půdního povrchu, péče o hnízdiště, zimoviště atd.
– obnova tůní a mokřadů
– záchranné transfery živočichů, např. obojživelníků
– péče o památné a významné stromy
– výsadba zeleně mimo les (solitéry, liniové a skupinové prvky)
– realizace vymezených a schválených prvků ÚSES
Podpora záchranných stanic pro ohrožené a handicapované živočichy – financování péče o zraněné a jinak handicapované živočichy a jejich návrat zpět do přírody, péče o trvalé handicapy určené k odchovným a osvětovým účelům, osvětové činnosti ve vztahu k veřejnosti a také péče o odchycené jedince invazních druhů.
Pracovní metodika (PDF)
Národní plán obnovy – Podpora obnovy přirozených funkcí krajiny (NPO – POPFK)
Národní plán obnovy je strategickým dokumentem, na základě kterého žádá Česká republika o finanční příspěvek z evropského Nástroje pro oživení a odolnost na realizaci opatření a reforem. Část zdrojů je financována ze státního rozpočtu ČR. Program NPO – POPFK podporuje opatření, která povedou k udržení a systematickému zvyšování biologické rozmanitosti, zmírnění dopadů klimatické změny na vodní, nelesní a lesní ekosystémy.
Program obsahuje 4 podprogramy:
Podporovaná opatření:
– Zlepšení druhové a prostorové skladby lesa
– Zajištění péče o cenné nelesní terestrické biotopy
– Tvorba a obnova mokřadů (vč. tůní a malých vodních nádrží)
– Revitalizace a renaturace vodních toků
– Výsadba dřevin mimo les
Podporovány jsou čtyři typy studií:
Posouzení potenciálu zadržování vody a návrh konkrétních opatření v ploše povodí
– Systematické řešení pro větší plochu povodí
– Řešení konkrétních problémů uceleného malého povodí nebo jeho části
– Studie proveditelnosti revitalizace vodního toku v podrobnosti zadání pro zpracování projektové dokumentace
– Systematický návrh opatření na zlepšení hydromorfologických charakteristik vodních toků jako podklad pro plánování v oblasti vod
Realizace opatření vyplývajících z komplexních vodohospodářských studií vzniklých z projektů z podprogramu 166. Konkrétně vytváření mokřadů a tůní, obnova rašelinišť, obnova malých vodních nádrží, eliminace plošného odvodnění zemědělské a lesní půdy, revitalizace vodních toků, obnova krajinných prvků (meze, průlehy, remízy atp.), zatravněných pásů, výsadba dřevin mimo les.
Více zde
Pracovní metodika (PDF)
Operační program Životní prostředí (OPŽP)
Cílem OPŽP je ochrana a zajištění kvalitního prostředí pro život obyvatel, přechod k oběhovému hospodářství a podpora efektivního využívání zdrojů, omezení negativních dopadů lidské činnosti na životní prostředí a klima, zmírňování dopadů změny klimatu a příspěvek k řešení problémů životního prostředí a klimatu na evropské a globální úrovni.
OPŽP 2021–2027 je rozdělen do šesti specifických cílů:
Více zde
Pracovní metodika (PDF)
PODPORA PORADENSTVÍ V LESNÍM HOSPODÁŘSTVÍ
Výzva se vyhlašuje v podobě Pravidel Ministerstva zemědělství č. j. MZE-51731/2021-16221 pro poskytování finančních prostředků v oblasti akreditované poradenské činnosti v lesním hospodářství na období 2021–2026 s platností od 27. září 2021.
Oblasti poradenství:
Více zde
Ke stažení
Informace k možnosti získání finančního příspěvku na poskytnutí poradenství akreditovanými poradci naleznete zde
ZELENÁ NAFTA V LESNÍM HOSPODÁŘSTVÍ
Od 1. července 2017 je poskytována vratka části spotřební daně zaplacené v ceně nafty, která je spotřebována při provádění hospodaření v lese podle lesního zákona.
Problematiku uplatnění vrácení daně z minerální olejů používaných upravuje § 57 zákona č. 353/2003 Sb., o spotřebních daních. Náležitosti vedení evidencí o nákupu a spotřebě minerálních olejů upravuje prováděcí vyhláška č. 38/2017 Sb.
Bližší informace o poskytování vratky daně ze zelené nafty naleznete na webových stránkách Celní správy České republiky zde.
Ke stažení
Přehled činností při provádění hospodaření v lese pro uplatnění nároku na zelenou naftu (PDF)