Přehled lesních typů a souborů lesních typů v ČR („Typologická tabulka“, ÚHÚL 2023)
Tabulka znázorňuje jednotky Lesnicko-typologického klasifikačního systému lesů v ČR uspořádané do ekologické (edafoklimatické) sítě.
V horizontálním členění ekologické sítě se diferencují přírodní a růstové podmínky především podle trvalých půdních vlastností. Základem této diferenciace jsou edafické kategorie (EK), které jsou sestaveny do širších rámců – ekologických řad (EŘ).
Vertikální členění v ekologické síti tvoří na základě vztahu mezi klimatem a biocenózou (lesní) vegetační stupně (LVS, VS). Uvnitř schématu jsou umístěny soubory lesních typů (SLT), v nichž jsou sdruženy jednotlivé lesní typy (LT). Označení lesních společenstev (např. jedlová bučina) vychází z potenciálně přirozené dřevinné skladby geobiocenóz, která odpovídá podmínkám ekologické řady (edafické kategorie) i vegetačního stupně.
Zvláštní postavení v tabulce zaujímají svými vyhraněnými půdními poměry společenstva borů a společenstva s přirozeně vysokým podílem borovice („bory“), která jsou odsazena samostatně pod hlavní tabulkou.
Lesní vegetační stupně (LVS) vyjadřují vztah mezi klimatem a složením lesního společenstva. Celkem je vymezeno 10 lesních vegetačních stupňů označených číslicemi 1. až 10. LVS jsou pojmenovány podle zastoupení hlavních dřevin přirozených lesních společenstev.
Typologický klasifikační systém ÚHÚL (autor Ing. Karel Plíva, původní text z roku 1987)
V tomto systému jsou zmapovány veškeré lesy na území ČR a systém je legislativně ukotven ve vyhlášce č. 298/2018 Sb. Lesnický typologický klasifikační systém je využíván nejen v lesnické praxi, ale i pro dotační, oceňovací a daňovou politiku, dále ve vodním hospodářství, ochraně přírody i územním plánování.
Nedílnou součástí klasifikace lesů je i hodnocení půdních vlastností lesního stanoviště, více viz Taxonomický klasifikační systém půd ČR (zdroj http://klasifikace.pedologie.cz)
doc. Ing. Jiří Viewegh, CSc.: KLASIFIKACE LESNÍCH ROSTLINNÝCH SPOLEČENSTEV (ČZU v Praze) – skripta, kde jsou popsány metody a systémy klasifikace lesů v ČR a státech střední Evropy. Největší pozornost je věnována Lesnicko-typologickému klasifikačnímu systému.
doc. Ing. Jiří Viewegh, CSc.: Czech Forest (Site) Ecosystem Classification (ČZU v Praze) – anglická verze popisu Lesnicko-typologického klasifikačního systému ze skript: KLASIFIKACE LESNÍCH ROSTLINNÝCH SPOLEČENSTEV.
doc. Ing. Jiří Viewegh, CSc.: Management recommendations according to Management Sets and Sub-sets – anglický text popisující hospodářské soubory a systém jejich využití.
Monografie o lesích Karpat České republiky
Publikace Lesy Karpat České republiky přináší jedinečný ucelený pohled na moravskou a slezskou část karpatského pohoří. Publikace vyšla v českém a anglickém jazyce.
Lesy Karpat České republiky (pdf 113 MB)
Forests of the Carpathian Mountains in the Czech Republic (pdf 71 MB)