Kdy se na Vás může vztahovat povinnost vykonat náležitou péči neboli vést „Systém náležité péče – SNP?“
V okamžiku, kdy jste součástí dodavatelského řetězce relevantních komodit (dřevo, skot, kávu, sóju, palma olejná, kakao a kaučuk) a jako:
Podle nařízení o odlesňování mohou být od 30. 12. 2025 relevantní komodity a produkty uváděny na trh, dodávány nebo vyváženy pouze tehdy pokud jsou v souladu s podmínkami uvedenými v čl. 3 nařízení:
Co znamená vykonat náležitou péči?
Tento pojem popisuje proces ověření souladu relevantního produktu s požadavky nařízení. Jednotlivé postupy a opatření je třeba rámcově specifikovat v tzv. „Systému náležité péče – SNP“. Tento proces musí být proveden ještě před uvedením/dodáním produktu na trh nebo jeho vývozem.
Vedení náležité péče musí být alespoň jednou ročně přezkoumáno a aktualizováno.
Systém náležité péče – SNP se podle nařízení skládá ze tří bodů:
Hospodářské subjekty a o shromažďují informace, doklady a údaje, které prokazují, že relevantní produkty jsou v souladu s nařízením, a uchovávají je po dobu pěti let ode dne uvedení relevantních produktů na trh nebo jejich vývozu.:
Shromažďované informace je nutné přezkoumat za účelem stanovení rizika nesouladu produktu s nařízením, posouzení rizik zdokumentovat a alespoň jednou ročně přezkoumat.
Posouzení rizik zohledňuje zvláště tato kritéria:
Jedná se o povinnost vytvořit zásady, dohled a postupy ke zmírnění a účinnému řízení zjištěných rizik nesouladu relevantních produktů. Součástí jsou vzorové postupy řízení rizik, podávání zpráv, vedení záznamů, vnitřní dohled a řízení souladu.
V případě, že bylo zjištěno riziko nesouladu vyšší než zanedbatelné, je nutné přijmout a zdokumentovat adekvátní opatření k jeho snížení. Tyto postupy a opatření mohou zahrnovat:
Pokud hospodářský subjekt nemůže shromáždit požadované informace, nebo zjistí vyšší než zanedbatelné riziko a není schopen ho zmírnit na zanedbatelnou úroveň, musí upustit od uvedení na trh nebo zpřístupnění relevantního produktu dalším článkům řetězce nebo jeho vývozu. Na trh lze tedy umisťovat pouze produkty se zanedbatelným rizikem.
Zařazení zemí podle rizika je v kompetenci Evropské komise.
Zařazení vychází především z těchto hodnotících kritérií:
Co je to „Prohlášení o náležité péči“?
Četnost, s jakou musí být podáváno prohlášení o náležité péči a množství produktů je v odpovědnosti účastníka trhu a lze ji přizpůsobit podle dostupných informací a obchodnímu záměru.
Referenční čísla prohlášení o náležité péči, na která hospodářský subjekt odkazuje, zahrne do svých prohlášení o náležité péči.