Systém náležité péče jeho vedení a hodnocení

Kdy se na Vás může vztahovat povinnost vykonat náležitou péči neboli vést „Systém náležité péčeSNP?“

V okamžiku, kdy jste součástí dodavatelského řetězce relevantních komodit (dřevo, skot, kávu, sóju, palma olejná, kakao a kaučuk) a jako:

Podle nařízení o odlesňování mohou být od 30. 12. 2025 relevantní komodity a produkty uváděny na trh, dodávány nebo vyváženy pouze tehdy pokud jsou v souladu s podmínkami uvedenými v čl. 3 nařízení:

  1. Nezpůsobují odlesňování (pocházejí z pozemku, který nebyl odlesněn po prosinci 2020).
  2. Byly vyprodukovány v souladu s příslušnými právními předpisy země produkce.
  3. Vztahuje se na ně prohlášení o náležité péči.

Co znamená vykonat náležitou péči?

Tento pojem popisuje proces ověření souladu relevantního produktu s požadavky nařízení. Jednotlivé postupy a opatření je třeba rámcově specifikovat v tzv. „Systému náležité péče SNP“. Tento proces musí být proveden ještě před uvedením/dodáním produktu na trh nebo jeho vývozem.

Vedení náležité péče musí být alespoň jednou ročně přezkoumáno a aktualizováno.

  • Vykonání náležité péče je deklarováno registrací „Prohlášení o náležité péči“ v elektronickém Informačním systému.

Systém náležité péče SNP se podle nařízení skládá ze tří bodů:

1. Shromažďování informací, dokumentů a údajů, které prokazují, že relevantní produkty nezpůsobují odlesňování a jsou legální

Hospodářské subjekty a o shromažďují informace, doklady a údaje, které prokazují, že relevantní produkty jsou v souladu s nařízením, a uchovávají je po dobu pěti let ode dne uvedení relevantních produktů na trh nebo jejich vývozu.:

  1. popis relevantních produktů,
  2. množství relevantních produktů (v případě dovozu/vývozu v kilogramech čisté hmotnosti, v ostatních případech hmotnost / objem / počet jednotek),
  3. země produkce,
  4. geolokalizace (souřadnice) všech pozemků (zařízení), kde byly relevantní komodity vyprodukovány (skot chován), a datum nebo časové rozmezí produkce,
  5. kontaktní údaje dodavatele,
  6. kontaktní údaje odběratele,
  7. přiměřeně přesvědčivé a ověřitelné informace o tom, že relevantní produkty nezpůsobují odlesňování,
  8. přiměřeně přesvědčivé a ověřitelné informace o tom, že relevantní komodity byly vyprodukovány v souladu s příslušnými právními předpisy země produkce.

2. Posouzení rizik – zda existuje riziko, že výrobek není v souladu s pravidly

Shromažďované informace je nutné přezkoumat za účelem stanovení rizika nesouladu produktu s nařízením, posouzení rizik zdokumentovat a alespoň jednou ročně přezkoumat.

Posouzení rizik zohledňuje zvláště tato kritéria:

  1. rizikovost země produkce,
  2. výskyt lesů v zemi produkce,
  3. výskyt původních obyvatel v zemi produkce,
  4. konzultace a spolupráce s původními obyvateli v zemi produkce,
  5. využívání nebo vlastnictví půdy původními obyvateli,
  6. rozšířenost odlesňování nebo znehodnocování lesů v zemi produkce,
  7. další dostupnou relevantní dokumentaci,
  8. míra korupce, rozšířenost padělání dokumentů a údajů, nedostatečné prosazování práva, porušování mezinárodního práva v oblasti lidských práv, ozbrojený konflikt nebo existence sankcí uvalených Radou bezpečnosti OSN nebo Radou Evropské unie,
  9. složitost relevantního dodavatelského řetězce a fáze zpracování relevantních produktů, zejména obtíže s propojováním relevantních produktů s pozemkem, kde byly relevantní komodity vyprodukovány,
  10. riziko obcházení tohoto nařízení nebo smísení s relevantními produkty neznámého původu nebo vyrobenými v oblastech, kde došlo nebo dochází k odlesňování nebo znehodnocování lesů,
  11. závěry ze zasedání skupin odborníků Komise, které podporují provádění tohoto nařízení, zveřejněné v rejstříku skupin odborníků Komise,
  12. tvrzení o nedodržování nařízení (tzv. „opodstatněné obavy“),
  13. veškeré informace, které by poukazovaly na riziko, že relevantní produkty jsou nevyhovující,
  14. doplňující informace o souladu s tímto nařízením.

3. Zmírnění rizika – postupy a opatření ke zmírnění rizika, pokud existuje riziko, že přípravek není v souladu s pravidly

Jedná se o povinnost vytvořit zásady, dohled a postupy ke zmírnění a účinnému řízení zjištěných rizik nesouladu relevantních produktů. Součástí jsou vzorové postupy řízení rizik, podávání zpráv, vedení záznamů, vnitřní dohled a řízení souladu.

V případě, že bylo zjištěno riziko nesouladu vyšší než zanedbatelné, je nutné přijmout a zdokumentovat adekvátní opatření k jeho snížení. Tyto postupy a opatření mohou zahrnovat:

  • vyžádání dalších informací, údajů nebo dokumentů,
  • provedení nezávislých průzkumů nebo auditů,
  • přijetí jiných opatření.

Pokud hospodářský subjekt nemůže shromáždit požadované informace, nebo zjistí vyšší než zanedbatelné riziko a není schopen ho zmírnit na zanedbatelnou úroveň, musí upustit od uvedení na trh nebo zpřístupnění relevantního produktu dalším článkům řetězce nebo jeho vývozu. Na trh lze tedy umisťovat pouze produkty se zanedbatelným rizikem.

Hodnocení zemí dle rizika odlesňování

Zařazení zemí podle rizika je v kompetenci Evropské komise.

  • Nízké riziko
    Země nebo jejich části, u nichž posouzení vedlo k závěru, že existuje dostatečná jistota, že případy produkce relevantních komodit, jejichž relevantní produkty nejsou v souladu s nařízením jsou v těchto zemích nebo jejich částech výjimečné.
  • Střední riziko
    Země nebo jejich části, které nespadají do kategorie „vysoké riziko“ ani do kategorie „nízké riziko“.
  • Vysoké riziko
    Země nebo jejich části, u nichž posouzení vedlo ke zjištění, že v těchto zemích nebo jejich částech existuje vysoké riziko produkce relevantních komodit, jejichž relevantní produkty nejsou v souladu s nařízením.

Zařazení vychází především z těchto hodnotících kritérií:

  1. a) míra odlesňování a znehodnocování lesů,
  2. b) míra rozšiřování zemědělské půdy pro relevantní komodity,
  3. c) trendy produkce relevantních komodit a relevantních produktů.

Zjednodušená náležitá péče – pro země s nízkým rizikem odlesňování

  • Pro hospodářské subjekty není povinnost plnit vybrané části náležité péče – bod 2 a 3 (Posouzení a zmírnění rizik) v případě, že všechny relevantní komodity byly vyprodukovány a relevantní produkty vyrobeny v zemích nebo jejich částech, které byly zařazeny do kategorie „nízké riziko“.
  • Splnění podmínky se zjišťuje na základě posouzení:
    • složitosti dodavatelského řetězce,
    • rizika obcházení nařízení,
    • rizika smísení s produkty neznámého původu nebo pocházejícími ze zemí nebo jejich částí zařazených do kategorie „vysoké riziko“ nebo „standardní riziko“.
  • Hospodářský subjekt musí být v takových případech schopen předložit relevantní dokumentaci prokazující, že existuje zanedbatelné riziko obcházení tohoto nařízení nebo smísení s produkty neznámého původu nebo obcházejícími ze zemí nebo jejich částí zařazených do kategorie „vysoké riziko“ nebo „standardní riziko“.

Co je to „Prohlášení o náležité péči“?

  • Informace potvrzující vedení náležité péče, které musí být předloženy (registrovány) elektronicky v Informačním systému. Předložením se přejímá odpovědnost za soulad s nařízením.
  • Předkládá se před uvedením relevantních produktů na trh nebo před jejich vývozem.

Četnost, s jakou musí být podáváno prohlášení o náležité péči a množství produktů je v odpovědnosti účastníka trhu a lze ji přizpůsobit podle dostupných informací a obchodnímu záměru.

  • Záznam o tomto prohlášení musí být uchován po dobu 5 let od jeho předložení.
  • Informace, které mají být v prohlášení uvedeny:
    • Identifikační údaje subjektu (název, adresa, ev. EORI číslo v případě ex/importu).
    • Údaje o produktu (HS kód, volný popis produktu včetně obchodního názvu, množství).
    • Údaje o pozemku/pozemcích produkce (země produkce, geolokalizace pozemků a zařízení).
    • V případě hospodářských subjektů odkazujících na jiné již podané prohlášení referenční číslo tohoto prohlášení
    • Prohlášení o souladu produktu s nařízením.
    • Úplný výčet je uveden v Příloze 2 nařízení o odlesňování.

Možnost odkazovat se na referenční čísla již předložená prohlášení o náležité péči

Referenční čísla prohlášení o náležité péči, na která hospodářský subjekt odkazuje, zahrne do svých prohlášení o náležité péči.

  • Od hospodářských subjektů, které jsou malými a středními podniky, se nevyžaduje provedení náležité péče k těm produktům, u nichž již byla vykonána náležitá péče a předloženo prohlášení o náležité péči v Informačním systému. V takovém případě tyto hospodářské subjekty pouze evidují referenční čísla těchto souvisejících prohlášení.
  • Hospodářské subjekty a obchodníci, které nejsou malými a středními podniky (velké podniky), mohou odkazovat na prohlášení o náležité péči, která již byla předložena, až poté, co se přesvědčí, že tato náležitá péče byla vykonána v souladu s požadavky nařízení.

Zprávy o systému náležité péče – pro hospodářské subjekty a obchodníky, kteří jsou velkými podniky

  • Povinnost podávání zpráv o svém systému náležité péče (včetně opatření přijatých k plnění povinností stanovených k výkonu náležité péče), každoročně, veřejně, v co nejširší míře, a to i prostřednictvím internetu.

Uchovávání informací o náležité péči a relevantních produktech dodaných na trh

  • Hospodářské subjekty bez ohledu na velikost podniku a obchodníci, kteří jsou velkými podniky uchovávají veškerou dokumentaci související s náležitou péčí (záznamy, opatření a postupy) včetně záznamů o podaných prohlášeních po dobu nejméně pěti
  • Obchodníci, kteří jsou malými a středními podniky, shromažďují a uchovávají po dobu nejméně pěti let ode dne dodání na trh následující informace týkající se relevantních produktů, které hodlají dodat na trh:
    • kontaktní údaje hospodářských subjektů nebo obchodníků, kteří jim dodali relevantní produkty a referenční čísla souvisejících prohlášení o náležité péči,
    • kontaktní údaje hospodářských subjektů nebo obchodníků, kterým dodali relevantní produkty.